TAHM KENCH : NEHRİN KRALI

eSportgamers ekibi olarak League of Legends‘a yeni gelecek olan Nehrin Kralı : Tahm Kench hakkında sizlere ufakda olsa biraz bilgi paylaşmak istedik.

League of Legends’da ağlara takılan en son garabetin kıyıya çıkartılmasına az kaldı! Çetin bir üst koridor veya destek tank şampiyonu olan Tahm Kench, amansız iştahıyla dikkat çekiyor. Rakip şampiyonları önce güzelce sosun içinde gezdirdikten sonra büyük bir neşeyle yutan Nehrin Kralı, mideye indirdiği kurbanlarını hem çatışmalardan uzaklaşmak hem de diğer rakiplere karşı kullanmak için değerlendirebilir. Tahm Kench’in midesinde sadece rakiplere yer yok; tankımsı amfibik, takımından birisini yuttuktan sonra girdap gibi dönerek kendini rakip takımın ortasına fırlatmak suretiyle etkili saldırılar yapabilir.

Destek

Nişancısını kaçınılmaz sondan kurtarma kabiliyeti sayesinde Tahm Kench’ten oldukça sağlam bir destek şampiyonu olur. Koridoruna teşrif etmesiyle birlikte başlıca görevi koridordaki takım arkadaşının arkasını kollamak olur; onun güvenliğini sağlamakla ve dilediği gibi minyon biçebilmesine imkân vermekle yükümlüdür. Takım arkadaşı rakip tarafından yavaşlatılır veya sersemletilirse Tahm Kench onu Ham Yapıp güvenli bir yere götürebilir. Bu yeteneğin süresi oyundaki kitle kontrol etkilerinin çoğundan daha uzun olduğundan, rakip başarılı bir şekilde Nehrin Kralı’nın nişancısını oltaya getirse bile Tahm Kench tehlikeyi etkili bir şekilde uzaklaştırabilir. Tahm Kench paytak paytak uzaklaşırken rakibin saldırıları onu hedef alacak olursa, Kayış Gibi’nin pasifi Nehrin Kralı’na bol miktarda yenilenme fırsatı sunar. Son olarak, rakip takım koridorda takas yapmaya kendini adamış olsa bile, Tahm Kench dikkatini rakibin en fazla hasarı veren şampiyonuna çevirip önce pasifiyle hedefi kıvama getirip ardından Ham Yap ile geçici süreliğine de olsa bir hayli etkili ikiye tek senaryoları yaratabilir.

Tahm Kench’in çok yönlülüğü baskınlarda da kendini belli eder. Takım arkadaşına rakip baskınlarında sunduğu eşsiz korumanın yanı sıra, kendi takımının yaptığı baskınlarda da pisboğazlığını ortaya koyabilir. Totem koyma bahanesiyle koridordan çıkıp etrafta dolanırken, ormancısıyla karşılaşıp Lezzet Yolculuğu’nu baskın planlamada kullanabilir.

Üst Koridor

Tham Kench’in tankımsı özellikleri, en az verdiği kadar hasarı alabilmesine de imkân tanır. Bu yüzden üst koridora gidecekse, en temizi minyonlarının arasında konum almak olacaktır. Bu noktada son vuruş yapıp uygun gördüğü anlarda koridor rakibi ile hasar takasına girebilir. Nehrin Kralı’nın önemli yönlerinden birisi, takaslarda eşitliği bozamazsa bile Kayış Gibi’nin pasifi sayesinde kazançlı çıkabilmesidir. Bu sayede, normalde mantıklı gelmeyen takaslar Tahm Kench’in can yenilenmesi avantajıyla kabul edilebilir hale gelir. Rakibi onu kesmeyi kafaya koyduysa, Nehrin Kralı ani hasar artışı ve bir miktar iyileşme karşılığında rakibini Ham Yap ile yutabilir. Bunun için yeterli pasif yükü birikmemişse, Kayış Gibi’yi açarak hayat kurtaran bir kalkana kavuşabilir.

Peki, bu kadife sesli kibar ucube tam olarak nasıl savaşıyor? Oyun başları için dürtme ve taciz işlerini ağırlıklı olarak Dil Yarası’na borçlu. Tahm Kench, rakip şampiyonlara doğrudan hasar isabet ettirmek için fırsat kollar, üstüne bir de sersemletmeyi başarırsa tank çatışmalarının pek çoğunda avantajlı duruma geçer. Talihsiz kurbanı üstünde yeterli miktarda Tadımlık yükü biriktirdiği zaman sersemletmenin de ötesine geçerek asıl hünerlerini gösterebilir. Çok yönlü bir yetenek olan Ham Yap, oyunun başlarından itibaren Nehrin Kralı’na bir sürü seçenek sunar. Kuleye doğru ittiren koridor rakibini mideye indirdikten sonra doğru zamanlamayla, rakip minyon dalgasının son üyesi de öldüğünde hedefi kendi kulesinin arkasına tükürüp erimesini izleyebilir. Daha da güzeli, Tahm Kench ormancısı baskına gelirken rakibi Ham Yap ile yutabilir. Nehrin Kralı’nın midesinde görüş imkânı büyük oranda kısıtlı olan gariban, yaklaşmakta olan baskını vakitlice göremeyecektir. Tahm Kench ağzını açıp onu geri çıkardığında ise artık ölmekten başka yapabileceği bir şey kalmayacaktır.

Kaynak : http://tr.leagueoflegends.com/

Yorumlar

yorum

Leave a Reply